Onehdá se mě někdo ptal na petrklíč. Je vhodný na vlasy? Pojďte se mnou odemknout jedno tajemství.
Petrklíč neboli prvosenka je bylinka, která se sbírá v dubnu a květnu, protože je chráněná, mohou se sbírat jen květy. Sbírají se květy prvosenky jarní i vyšší. Prvosenka jarní by měla vonět, vyšší ne. V mém okolí rostou oba druhy, ale nepřijde mi, že by jejich vůně byla rozdílná. Není intenzivní.
Petrklíč obsahuje mimo jiné ester kyseliny salicylové. Pokud nás tedy zajímá jen zevní použití petrklíče, vězte, že je to klíč pro krásnou pleť. Věřilo se, že “čistí” pleť. Nečistá pleť se otírala odvarem, nálevem z květů petrklíče. Bylinka má tudíž protizánětlivé účinky, neznamená to, že by vyčistila póry, ale její použití místo tonika, pleťové vody slibuje lepší pleť.
Stejně se pak dá použít i na problematickou pokožku hlavy. Prvosenka je vzácná, proto její účinky můžete využít ve společnosti jiné bylinky nebo bylinek. Já bych volila například jarní kombinaci kopřiva, bříza a petrklíč.
Pokud máte doma Velkého průvodce živou péčí, můžete si petrklíč připsat do poznámek. Petrklíč bych zařadila do zklidňujících bylin.
Otevírám sáček s bylinkami, obklopí mě nasládlá, trochu medová vůně. Je mi příjemná a uklidňuje mě. Nabuzuje ve mě pocit příjemného letního dne. Vůně je po zalití bylinek ještě intenzivnější. Poznávám meduňku a heřmánek. Ve směsi je ale i sléz, bez, lékořice a královna bylin kopřiva. Poprvé jdu vyzkoušet bylinky na oplach Harmonia.
Recenze bylinek Harmonia
Harmonia jsou ručně namíchané bylinky, které zklidňují pokožku a pomáhají s rozčesáváním vlasů. Bylinky zklidňují mysl svojí vůní. Nedokážu však posoudit, zda dokáží zklidnit i pokožku ihned, protože jí nemám podrážděnou. Směs mi pomohla k rozčesání vlasů, myla jsem vlasy reethou a po ní mám ráda růžovou vodu na rozčesání, což tentokrát díky oplachu nebylo třeba. Vůni z vlasů po pár hodinách cítím opravdu jen lehoulince, přesto jsem nadšená.
Bylinky Harmonia jsou velmi všestranné, budete je milovat. Za mne palec nahoru za tu vůni. A co vy, už jste tuto směs zkoušeli?
Co očekáváte od šetrného šamponu? Aby byl přírodní? Bio? Non toxic? Low poo? Chcete aby splňoval CGM parametry? Co to pro vás znamená? Co vám ve složení vadí a co už ne? Musí být v přírodním šamponu jen samé přírodní věci? Kolik složek v bio kvalitě musí být v bio šamponu? Jak poznám non toxic? Low poo nesmí obsahovat sulfáty? Je CGM vždy šetrná? Nebo může být i škodlivá?
Přírodní a bio šampony
Přírodní šampon může být napsané i na lahvičce plné nechtěné syntetiky, není zákonem ošetřené, co v přírodním šamponu může být a co nemůže. Bio je na tom velmi podobně. Věřte ale, že pokud v lahvičce přírodní složky jsou, výrobce to určitě bude dávat nějak najevo. Nejčastěji tím, že si zajistí certifikát. Například CPK bio, Ecocert, BDIH a mnoho dalších. Každý úřad, který vydává tyto certifikáty má svoje pravidla. Pro přírodní kosmetiku jsou docela přísné a je to v pořádku.
Namátkově například česká certifikační značka – Certifikovaná přírodní kosmetika – zkratka CPK zaručuje, že výrobek není zdraví škodlivý. Výrobek musí obsahovat přírodní suroviny, které jsou sbírány či pěstovány ekologicky. Výrobky s tímto certifikátem neobsahují ropné deriváty, nešetrné konzervanty, syntetická barviva atp. Některé certifikáty určují i kolik procent musí mít výrobek bio složek, pokud se prezentuje jako bio. Každá společnost má parametry nastavené jinak.
Certifikáty jsou skvělým pomocníkem, každá společnost má svoje parametry, některé přísnější, některé méně. Není to nic ustáleného, jednotného, ale pro laika, jako jsme my, kdo nemáme chemické vzdělání, to je dobrý odrazový můstek, v jakých řadách svůj produkt ulovit.
Low poo, non toxic a CGM (curly girl methode) bych popsala jako směry, kterými se můžeme vydat, pokud chceme o vlasy pečovat šetrně. Momentálně mi přijde, že je nejvíce slyšet o CGM metodě, která respektuje kudrnaté vlasy a s velkými úpravami lze aplikovat i na vlasy vlnité. CGM výrobky ale nemusí být šetrné. Často v nich jsou obsažené velmi nešetrné konzervanty a například kvartérní sloučeniny. To jsou látky, které mohou dráždit pokožku a navíc zanechávají na vlasech film. Přesto jsou tyto šampony nazývány jako low poo. Přitom tento anglický název naznačuje, že low poo by mělo být šetrné, s nízkým obsahem syntetických látek. (Pokud neumíte anglicky, dejte si slovo poo do překladače.)
Pro CGM je důležité mimo jiné, aby takový šampon neobsahoval sulfáty ( tenzidy, které pění, myjí vlasy). Dokonce ani coco sulfát, který je jeden z šetrných sulfátů. Ovšem zároveň vás tato metoda nabádá, abyste provedli občas tzv. hloubkové mytí, kde se mohou objevit nešetrné tenzidy a to dokonce i sulfát.
Low poo tedy může být šetrné, nemusí obsahovat škodlivé látky ani syntetické konzervanty a zároveň může dokonce splňovat i CGM parametry . Osobně ale nevidím důvod, proč z šetrné péče vyřazovat šampon s cocosulfátem. Pokud máte rovné vlasy a nebo jen mírně vlnité, bude vám častější použití tohoto tenzidu s velkou pravděpodobností vyhovovat. Low poo označení se tak někdy používá pro všechny šetrné šampony, což je správná cesta.
A co non toxic? Pokud chcete aby byl výrobek opravdu non toxic, netoxický, musíte sledovat nové výzkumy, hledat třeba i jen náznaky toho, že by některá látka mohla být potenciálně toxická. Pokud máte v šamponu takovou látku, není non toxic. Non toxic je low poo dovedené k dokonalosti a když chcete, tak může splnit i CGM požadavky. Ať ale nevyzdvihuju jen potřeby vlnitých a kudrnatých vlasů, najdete samozřejmě i produkt, který bude sedět jemným nebo hustým, dlouhým i krátkým, barveným i nebarveným vlasům. Ovšem non toxic směr vždy dává přednost co nejpřírodnější variantě…
Mám ráda články, které začínají číslem, naposledy mne nejvíc pobavil článek, který začínal desítkou, ale bylo tam jen sedm příkladů. Zkusím také jeden napsat. Raději si dávám sedmičku a zkusím to splnit.
1. Kopřivu pozná každý.
2. Je to jedna z prvních bylin, která na nás po dlouhé zimě vykoukne.
3. Dá se sníst, hodí se například jako zelené jídlo o velikonocích na zelený čtvrtek, má pozitivní vliv na zdraví. Můžete ji nasušit a sypat po troškách do polévky. Já ji předevčírem přidávala s bazalkou do těstovin.
4. Využijete ji na jarní detox, pokud vás to láká.
5. Dá se použít i zevně. Pozitivně působí na ekzematickou pokožku.
6. Kopřiva se dá samozřejmě použít i na vlasy a vlasovou pokožku, pomáhá proti lupům a je možná nejčastější bylinkou, která se používá, pokud někomu padají vlasy.
7. Poslední důvod, který mě napadl je, že nejlepší na tom je, že budete na čerstvém vzduchu.
Kopřiva je bylinka, která nelze použít na mytí vlasů. Nemá mycí schopnost. Hodí se ale na oplach. Přečtěte si článek Kdy a proč potřebuji oplach od expertky na živou péči Hany Moneam.
Většina šamponů na trhu obsahuje SLS nebo SLES. Levné tenzidy, které velmi dobře pění a čistí. Najdete je v mycích prostředcích na nádobí nebo na podlahu. Šampony tak mohou pokožku dráždit a nadměrně vysušovat. To paradoxně vede k rychlejšímu maštění pokožky.
V praxi to znamená to, že váš oblíbený šampon je schopen umýt mastnou pánev po smažení řízků. A to dokonce i pokud už si kupujete nějaký šetrnější. Pokud si říkáte nene, to není možné, doporučuji vyzkoušet.
Oproti tomu živá péče, mytí vlasů bez šamponu dokáže také vlasy umýt, ale s tím, že nenarušuje rovnováhu pokožky.
V šamponech jsou konzervanty
Na prvním místě však v tekutém šamponu není tenzid, ale voda. Tam, kde je voda, tam je život. A ten není v šamponu úplně žádoucí. Mikroorganismy by se mohly množit. To by mohlo vést k podráždění pokožky nebo ke kožním onemocněním. Proto jsou v každém tekutém šamponu konzervanty. Musí tam být.
Konzervant nemusí být v šamponu jeden, může tam být více látek, které dohromady fungují. Pomocníci hlídají, ustalují pH výrobku, tak aby se tam žádnému mikroorganismu nedařilo. Doslova a do písmene je tento usmrcen při kontaktu. Ano, konzervant je jed a to nejenom pro mikroorganismus, ale i pro nás.
Nám neublíží občasný kontakt s ním, ale ten pravidelný, obzvlášť pokud používáme klasické výrobky. Mluví se o kumulativním efektu. No, prostě se to sčítá…někdy nám tělo řekne dost svojí alergickou reakcí.
Živá péče nepotřebuje žádné konzervanty. Některé věci používáme čerstvé, jako žloutky a některé sušené, třeba bylinky.
Kde najdete informace o živé péči? Mytí vlasů bez šamponu?
Slyšíte o živé péči poprvé? Pak můžete kouknout na můj první blogový článek. Pokud už trošku o živé péči víte, mrkněte na stránky k Hance Moneam, která spojení živá péče vymyslela. Živá péče dnes směle nahrazuje anglické spojení no poo, oboje znamená mytí vlasů bez šamponu. Avšak živá péče je něco víc. Propracovaný systém péče o vlasy, která je vědomá.
No poo neboli živá péče je návrat k přirozené péči. Je to mytí bez jakýchkoliv kompromisů. Vlasy jsou po umytí moukou, bylinkami nebo jinou živou péčí stejně čisté jako po umytí šamponem. Víme co si na hlavu dáme, nemusíme se prokousávat složením výrobků a pátrat, jestli je to vhodné, nebo ne.
Co je a co není živá péče, no poo? S trochou nadsázky se dá říct, že živá péče je vše, co si dokážeme vyrobit doma ze základních surovin. Ze základních surovin, které jsme schopni vypěstovat nebo nasbírat v přírodě. Můžeme nasbírat bylinky, nasušit je a namlít. Z jablek zvládneme vyrobit jablečný ocet. A když se budeme nudit, vyrobíme si lis a začnete lisovat svoje vlastní oleje. Nebo dokonce mlít mouku na kameni. Sice by příprava na umytí vlasů trvala několik dní, ale zvládli by to lidé i v pravěku.
Oni sice nejspíš měli jiné starosti, než jak si umýt vlasy, ale dovedu si představit, že někteří z nich občas nějaké bahýnko pro snadnější umytí použili. Těžko říct. Víme ale, že využívali zvířecí tuky. Tím chránily svoji pokožku například před chladem. Dodnes takto sádlo využíváme i my.
Už se nedozvíme, kdo jako první použil nějaké ty bylinky na vlasy. Je historie mytí vlasů ajurvédskými bylinkami jen několik tisíc let stará, nebo delší? Některé otázky zůstanou nezodpovězené. Víme jen, že postupem času měli lidé více času na péči o svoje tělo.
Také víme, tušíme, že by v pravěku nezvládli vyrobit emulgátory, umělé tenzidy ani konzervanty. Dnes to máme jednodušší, emulgátory a tenzidy se dají koupit už hotové a nic nám nebrání v experimentování. Už to ale není živá péče.
Vlastně mám radost, že nemusím ujít tisíce kilometrů pro svoje oblíbené ajurvédské bylinky. Ráda si nasbírám ty lokální, ale těší mě, že mohu otevřít internet a bylinky hodit do košíku na e-shopu NATUBEA. Nebráním se pokroku, vymoženosti moderní doby, ale u vlasů se pokroku v podobě šamponu ráda vzdám. Pro někoho může představovat živá péče zpátečnictví. Pro mě to je návrat k přirozenosti, jednoduché kráse.
Spravovat Souhlas s cookies
Na svých webových stránkách používám k jejich optimalizaci cookies. Vychutnejte si mé stránky naplno, přijměte je všechny.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.